Kiss Csaba: Kun László című történelmi színművének 2007. február 16-án volt az ősbemutatója a debreceni Csokonai Színházban. Az előadás, melyet maga a szerző állított színpadra, az egyik legellentmondásosabb középkori királyunk életének főbb epizódjait jeleníti meg.
Az Árpádház kiátkozott királyát e történelmi darabban három színész alakítja. A különböző életkorú szereplők a szélsőséges drámai helyzetekben megőrizve önállóságukat megmutatják a gyerek, a fiatal és az érett férfi sötét félelmeit, tehetetlen keserűségét, tűnő boldogságát. Egymásnak ellentmondva, egymást kiegészítve eljátsszák egy ember életét, kit a korabeli udvar önmaga - hol ragyogó, hol torzfényű - tükreként egyszerre jogosan szeretett és utált.
„Annak ellenére, hogy Kun Lászlóról elég gazdag forrásanyag áll rendelkezésünkre, zaklatott, ellentmondásos személyiségét mégis teljes homály fedi. A kortársakat is megdöbbentő „felnőttkori" kicsapongások, a minden erkölcsi normát felrúgó szilaj élet szinte bármilyen elképzelt karakterhez szépen simul: ez éppúgy lehet egy autonóm személyiség botrányt kereső lázadása, mint egy megtiport fiatal hím nemi királysága, de akár közönséges élvetegség, sunyi, önmagát sem vállaló hedonizmus is. Kun László esetében bármelyik lelki alkat elképzelhető.
Ezért a történelmi források alapján kiismerhetetlen Királyt három „alakban" jelenítettem meg: egy 12 éves, beteges, álmokba, legendákba kapaszkodó, épphogy-uralkodó Gyerek, egy erős akaratú, változtatni, uralkodni, tisztán látni próbáló 20 éves, a Fiatal, és a halál közeledtét már sejtő, mindenből kiábrándult, hit és morál nélküli, életélvező 28 éves Érett férfi. A három király nem következik egymásból, nem egy életút különböző állomásai, hanem három különböző személyiség. Három király.
A három királyt: a tiszta, mítoszokon nevelt Gyereket, az önmaga erejére és vágyaira ráébredő Fiatalt, és a cinikus, vagy talán bölcs hedonista Érett férfit három különböző színész játssza, akik mindvégig a színpadon vannak, és folyamatosan figyelik, átélik, véleményezik egymás tetteit, döntéseit. Hármójuk alakjából fog összeállni a darab végére Kun László ellentmondásos, végletes figurája. A háromfelé osztott főszerepet nem formai játéknak, írói ötletnek szántam, hanem a királydráma klasszikus műfaját megújító kísérletnek. Egy modern személyiség rekonstrukciója."
(Kiss Csaba)
Kiss Csaba: Kun László - királydráma -
Rendező: Kiss Csaba
Gyerek: ifj. Vidnyánszky Attila / Létmányi Attila
Fiatal: Kádas József
Érett: Trill Zsolt
Erzsébet anyakirályné: Ráckevei Anna, Kőszegi Henrik: Horváth Lajos Ottó, Csák Mátyus: Miske László, Ladomér, váradi püspök: Kóti Árpád, Fülöp, fermói püspök, a pápa legátusa: Márton András mv., Árbuz, kun vezér: Dánielfy Zsolt, Kézai Simon, írnok: Sárközy Zoltán, Kis Izabella, a Gyerek László jegyese: Ágoston Krisztina/Gellén Fanni, Érett Izabella, a felesége: Varga Gabriella, Édua, kun lány, a szerelme: Egres Katinka, Béla, macsói herceg: Mészáros Tibor, Törtel, kun harcos: Krisztik Csaba, Kemencse, kun harcos: Kristán Attila
Mandula, kun lány: Földeáki Nóra, Köpcsecs, kun lány: Szűcs Kati palotaőrök, szerzetesek, kun harcosok
Díszlet: Csanádi Judit, Jelmez: Berzsenyi Krisztina, Zeneszerző: Kelemen László, Mozgás: Katona Gábor, Dramaturg: Rácz Attila
Bemutató: 2007. február 16.
-
Presser Gábor - Sztevanovity Dusán - Horváth PéterA padlásOlvasópróbaEgri színház2014. jan. 10.
-
Thuróczy KatalinCselédklozetCselédklozetGózon Gyula Kamaraszínház2000. máj. 17.
-
Forgách AndrásHALNI JÓ!
– gonosz bohó –HalnijóSepsiszentgyörgyi színház2016. márc. 4. -
Presser Gábor - Sztevanovity Dusán - Horváth PéterA padlásBemutatóképekEgri színház2014. jan. 10.