2007. április 20.
Bereményi Géza drámakötete
A Napkút Kiadó gondozásában a 2007-es Könyvhéten jelent meg Bereményi Géza: Az arany ára című drámakötete. A kötet címadó darabját legutóbb Budapesten a Bárka Színházban mutatták be 2007 márciusában Gáspár Sándor főszereplésével.
A Napkút Kiadó gondozásában a 2007-es Könyvhéten jelent meg Bereményi Géza: Az arany ára című drámakötete. A kötet címadó darabját legutóbb Budapesten a Bárka Színházban mutatták be 2007 márciusában Gáspár Sándor főszereplésével.
Bereményi Géza: Az arany ára című drámakötete az író-rendező harmincöt éves drámaírói tevékenységének szinte teljességét tartalmazza, hét színművet. A Kossuth-díjas író és rendező kötetében Szabó Magda Az ajtó című regényének színpadi adaptációja mellett a Kutyák, a Légköbméter, a Halmi, Az arany ára, a Shakespeare királynője és a Laura című darabok olvashatók.
Részlet Radnóti Zsuzsa: Évadkörkép című írásából (Napút 2007/5)
„A Napkút Kiadó régi adósságot törlesztett, amikor megjelentette Bereményi Géza drámakötetét, Az arany ára címen, benne a régebbi legendás művekkel (Kutyák, Légköbméter, Halmi), s az újabbakkal: Az arany ára [a saját maga írta és rendezte filmből, az Eldorádóból készült színpadi változat], Shakespeare királynője [történelmi játék], Laura [musical] és a legújabb, Az ajtó [Szabó Magda regényének adaptációja].
Bereményi Géza a nagy drámaírói generáció tagja. Azokkal a fiatalokkal indult együtt, akik a hetvenes, nyolcvanas évek fordulóján megújították a magyar drámairodalmat. Új hangon, új tematikával, új dramaturgiával szólaltak meg, s fedetten, metaforákba burkoltan vagy gyakran nyíltabban, de egyforma súlyos kritikával illették a társadalmat, amelyben felnőttek, apáik nemzedékét, amely ezt a világot hagyományozta rájuk. Feltűnően sok dráma hőse gyerek, kamasz vagy fiatal felnőtt (saját alteregóik). Soraikból süt a személyesség, a megéltség indulata, dühe, szarkazmusa, fekete humora. (Kornis Mihály: Halleluja, Kozma; Nádas Péter: Takarítás, Találkozás, Temetés; Spiró György: Nyulak Margitja; Békés Pál: A női partőrség szeme láttára; s a már említett Bereményi-írások: Légköbméter, Halmi.) Ezek a szövegek remek színpadi érzékkel megírt, maradandó értékű lenyomatai egy kornak, létezési formáknak és életérzéseknek.
Személy szerint erősen hiányolok két kiváló Bereményi-adaptációt a válogatásból. Megírásuk idején bátor, aktuális, széles közösségeket és súlyos morális kérdéseket feszegető alkotások voltak, de érvényességüket ma sem vesztették el. Katajev azonos című regényéből készült a Werthert már megírták, amely az orosz polgárháborúban, a vörösök térnyerésekor, véres kegyetlenkedések közepette játszódik, s egy szívszorító árulás krónikája. Bereményi akkori állandó rendezője, Gothár Péter vitte színpadra, emlékezetes előadásban, Kaposvárott. A másik a Katharina Blum elveszett tisztessége, Heinrich Böll regényéből készült, már a rendszerváltás után, de az 1993-as bemutatón, a Kamrában, Ascher Tamás rendezésében – új és szintén mellbevágóan aktuális veszélyekről szólt: a baloldali, liberális értékek veszélyeztetettségéről az újsütetű s még gyenge demokráciákban. A színmű ma sem vesztett semmit aktualitásából.
Viszont benne van a kötetben Az arany ára, mely a film után a színpadon is felidézi a felszabadulás utáni kaotikus állapotokat, egy nagy bölény tündöklését és bukását, egy nagy társadalmi zűrzavar haszonélvezőjének és áldozatának történetét. És a zenés játék, a Laura, ami pedig a rendszerváltás zűrzavarának bizarr meséje.
Bereményi Géza is, mint Spiró, arról regél, hogyan és miért éltünk és élünk itt és így, Pannóniában."
-
Presser Gábor - Sztevanovity Dusán - Horváth PéterA padlásOlvasópróbaEgri színház2014. jan. 10.
-
Thuróczy KatalinCselédklozetCselédklozetGózon Gyula Kamaraszínház2000. máj. 17.
-
Forgách AndrásHALNI JÓ!
– gonosz bohó –HalnijóSepsiszentgyörgyi színház2016. márc. 4. -
Presser Gábor - Sztevanovity Dusán - Horváth PéterA padlásBemutatóképekEgri színház2014. jan. 10.